Uzdatnianie wody Pitnej
Uzdatnianie wody Pitnej, hydraulik Warszawa

WSTĘPNA OCENA JAKOSCI SUROWCA. NAJPROSTSZE METODY BADANIA

Posted in Uncategorized  by admin
September 14th, 2019

Na podstawie koloru gliny, jej plastyczności oraz ilości domieszek i piasku, można wydać wstępną ocenę jakości gliny i jej przydatności do. produkcji wyrobów.
KOLOR GLINY Domieszki związków żelaza nadają glinie rozne odcienie (od żółtego do brunatnego) i powodują, że staje się ona łatwo topliwa. Czasami duża zawartość domieszek organicznych powoduje za- barwienie gliny na ciemny, szary lub niebieskawy kolor. W tym wypadku nie można bez uprzedniego wyżarzania ustalić stopnia zanieczyszczenia gliny i koloru czerepu wyrobu. Po wyżarzeniu łatwo topliwa glina żelazista daje czerwony czerep o różnorodnych odcieniach. Przy dużej zawartości wapienia czerep wyrobu jest żółty. Zawartość wapieni w glinie określa się za pomocą kwasu solnego lub siarkowego. Glina zwilżona kroplą jednego z tych kwa- sów syczy wydzielając pęcherzyki dwutlenku węgla, tym mocniej, im więcej w niej znajduje się wapienia. Drobny, równomiernie rozmieszczony w glinie wapień nie stanowi szkodliwej domieszki. Szkodliwe są duże, ponad 1-2-mili- metrowe skupienia twardego lub sypkiego wapienia. Przy zwilżaniu kwasem wapień burzy się i pieni wydzielając pęcherzyki dwutlenku węgla.
OZNACZANIE PLASTYCZNOŚCI GLIN. Wysokoplastyczne (tłuste) gliny w przekroju są błyszczące i tłuste; ciasto robocze przylepia się do noża. Z lekka matowa, równa i gładka powierzchnia wskazuje, na mniejszą plastyczność; ciasto z takich glin nie przylepia się do noża. Przy produkcji cegły gliny takie wymagają dodatku materiału schudzającego. Matowy, z lekka chropowaty przekrój wskazuje na małą plastyczność gliny. Takie gliny (gliny piaszczyste) nadają się do produkcji cegły. Przy produkcji dachówki z tych glin potrzebny jest dodatek gliny bardziej plastycznej. Nierówna, chropowata powierzchnia przekroju świadczy o obecności w glinie stosunkowo grubego piasku. Gliny te bez dodatku glin plastycznych nie nadają się do wyrobu dachówki, lecz mogą być stosowane do produkcji cegły. W celu, orientacyjnego oznaczenia plastyczności zwilża się próbkę gliny, dobrze rozrabia i nadaje jej konsystencję normalnego ciasta roboczego; przy rozrabianiu glina nie powinna przylepiać się do rąk. Następnie wykonuje się z tego ciasta pięć kulek o średnicy 4-5 cm oraz pięć wałeczków o długości 15-20 cm i średnicy 2 cm. Kulki kładzie się na gładkiej desce i stopniowo naciska deseczką, dopóki nie spłaszczą się do połowy początkowej grubości. Jeżeli na kulkach nie pojawią się pęknięcia, świadczy to, że glina jest plastyczna; jeśli pęknięcia ukażą się – glina jest chuda. Glina silnie piaszczysta rozpada się na kawałki. Wałeczki owija się ostrożnie dokoła drewnianego pręta o średnicy 3-4 cm. Gliny plastyczne nie ulegają przy tym pęknięciom i naderwaniu, a chude pękają i rozpadają się. Wałeczek z gliny plastycznej rozciąga się ostrożnie. Gliny pla- styczne wydłużają się w miejscach rozerwania i stają się coraz cieńsze, gliny chude rwą się bez rozciągania i bez przewężenia. [hasła pokrewne: mrówka chełmża, ogród zimowy cena, olx ostrołęka ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: mrówka chełmża ogród zimowy cena olx ostrołęka