Uzdatnianie wody Pitnej
Uzdatnianie wody Pitnej, hydraulik Warszawa

PRZERÓBKA SUROWCA I PRZYGOTOWANIE MASY

Posted in Uncategorized  by admin
September 15th, 2019

Przygotowanie surowca do produkcji wyrobów ceramiki budowlanej może być naturalne lub mechaniczne. Naturalne przygotowanie gliny może odbywać się przez kolejne zamrażanie i odmrażanie, suszenie oraz nawilżanie gliny. Glinę układa się w pryzmy o wysokości 1-1,2 m; długość i szerokość pryzm zależy od warunków miejscowych. Naturalna przeróbka przyczynia się do zwiększenia plastyczności gliny i ułatwia dalsze je przygotowanie. Przy niezmechanizowanej produkcji cegły i dachówki przygotowanie surowca polega na nawilżaniu gliny i ugniataniu -jej w prasie pionowej. Wydajność takiej mieszarki wynosi 1 mS gliny w ciągu 1 godziny. Glinę formuje się ręcznie lub w sposób maszynowy.
MASZYNOWA PRZEROBKA SUROWCA Przy mechanicznym przygotowywaniu surowca wykonuje się następujące czynności: 1) dozowanie gliny i materiałów schudzających; do gliny plastycznej dodaje się glinę chudą, piasek, trociny i inne materiały schudzające; 2) rozdrabnianie gliny i usuwanie lub rozkruszanie obcych ciał stałych; 3) nawilżanie do wilgotności formierczej przy starannym prze- mieszaniu mieszaniny surowcowej; 4) nagrzewanie mieszaniny surowcowej do temperatury 40- 50°C (nawilżanie parą); 5) usuwanie powietrza z gliny (odpowietrzanie), W niektórych przypadkach można przygotowywać masę na su- cho, przy czym: a) suszy się glinę do wilgotności końcowej 6+9%, b) miele się glinę i odsiewa grubsze frakcje, c) dozuje się i miesza glinę z domieszkami schudzającymi, d) nawilża się glinę wodą lub parą, e) odpowietrza się masę, Zależnie od warunków miejscowych stosuje się przy przygotowywaniu masy formierczej również inne technologiczne schematy przeróbki gliny. Dozowanie gliny i materiałów schudzających odbywa się za pomocą zasilaczy skrzyniowych o tylu przedziałach, ile składników zawiera mieszanina surowcowa. Pojemność każdej przegrody, ustala się w zależności od procentowej zawartości składnika w mieszaninie. Ilość materiałów plastycznych i schudzających, doprowadzanych przez zasilacz skrzyniowy, reguluje się przez podniesienie zastawek. Przy produkcji niezmechanizowanej, gdzie nie ma zasilaczy, dozowanie wykonuje się ręcznie, przy użyciu łopat. Rozdrabnianie gliny i stałych ciał obcych wykonuje się za pomocą dezyntegratorów, walców zębatych lub. gładkich i gniotowników (kołotoków). Stałe ciała obce usuwa się z gliny za pomocą walców eliminacyjnych, spiralnych lub dezyntegratorowych. Glinę nawilża się przeważnie w mieszarkach do gliny. Nie- kiedy nawilża się glinę w zasilaczach okrągłych lub na gniotownikach. [patrz też: zgarniarka, mrówka chojnów, olx węgorzewo ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: mrówka chojnów olx węgorzewo zgarniarka