September 15th, 2019
Uniwersalnym urządzeniem umożliwiającym przygotowanie zapasów gliny na okres zimowy w różnych obwodach klimatycznych i przy dowolnym rozmieszczeniu i typie kopalni jest ocie- plony magazyn gliniany. W magazynach na glinę konieczne jest zastosowanie mechanicznego ładowania i pobierania surowca za pomocą wciągów, przenośników, wyrzutników i koparek. Magazyny na glinę bywają różnego rodzaju, lecz dotychczas nie ustawiono, jaki typ magazynu. jest najlepszy. Jest to magazyn naziemny o przekroju zbliżonym do półkola, z mechanicznym załadowywaniem, lecz ręcznym pobieraniem gliny. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 15th, 2019
W Polsce zasilacze okrągłe typu 9627 są powszechnie stosowane do regularnego i równomiernego zasilania masą ceramiczną dalszych maszyn przeróbczych oraz do częściowego rozdrabniania i wymieszania gliny. Są one napędzane za pomocą pasa od pędni. Charakterystyka techniczna tej maszyny jest następująca: Średnica zbiornika 1500 mm Liczba obrotów silnika 980 obr/min Wysokość 800 mm Ciężar maszyny 3565. kg Wydajność 15 m/godz Długość całkowita ,3340 mm Liczba obrotów mieszaka 6 obr/min Szerokość 2170 mm Moc silnika 7 kW Wysokość 1670 mm W zasilaczu oprócz dozowania, mieszania i rozdrabniania odbywa się jeszcze nawilżanie gliny, gdyż surowiec dostarczany bezpośrednio z kopalni odznacza się stosunkowo niskim stopniem nawilżenia, uniemożliwiającym formowanie. Dla dostatecznego nawilżenia gliny należy doprowadzić do niej odpowiednią ilość wody, W tym celu obok zasilacza lub nad nim po- winien być zainstalowany rurociąg wodny z zaworem umożliwiającym regulowanie dopływu wody. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 15th, 2019
Zasilacze, podajniki i urządzenia dozujące stosuje się w przemyśle ceramicznym do dozowania poszczególnych składników masy według przyjętej receptury, jak również do równomiernego doprowadzania surowca przy wstępnej przeróbce materiałów. Do doprowadzania materiałów w kawałkach najczęściej stosuje się podajniki płytowe, taśmowe i wibracyjne, ił materiałów rozdrobnionych – zasilacze skrzyniowie, talerzowe i, łopatkowe (bębnowe). Niżej zostały przytoczone dane dotyczące zasilaczy i dozowników, stosowanych przy produkcji cegły, dachówki i pustaków.
ZASILACZ SKRZYNIOWY Zasilacz skrzyniowy jest to metalowa prostokątna skrzynia, której dno stanowi przenośnik płytowy. Przy otworze wylotowym obraca się wał z bijakami, które, rozbijają bryły i częściowo przemieszają masę. Zasilacz skrzyniowy znajduje zastosowanie przy produkcji cegły, pustaków i dachówki i służy do nieustannego doprowadzania gliny do maszyn przeróbczych oraz dozowania domieszek schudzających (piasek, zmielony złom, trociny, zmielone paliwo). Read the rest of this entry »
Comments Off
September 15th, 2019
Zasilacz łopatkowy składa się z płaszcza walcowego z lejem załadowczym i wyładowczym oraz z obracającego się wewnątrz płaszcza wału z zamocowanymi na nim łopatkami. Zasilacze łopatkowe stosuje się do dozowania drobnoziarnistego lub sproszkowanego materiału, przechowywanego w zasobnikach, komorach pyłowych i silosach. W suszarniach zasilacz spełnia także funkcję zamknięcia przy odprowadzaniu pyłu z komór spalinowych i pyłowych oraz z cyklonów uniemożliwiających zasysanie powietrza z zewnątrz. Lej zasypowy zasilacza połączony jest z zasobnikiem za pomocą kołnierzy. We wnętrzu płaszcza zasilacza obraca się wał z zamocowanymi na nim staliwnymi łopatkami lub bęben sitowy. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 15th, 2019
Do rozdrabniania i mielenia twardych surowców mineralnych i odpadów produkcyjnych (złom cegły i dachówki), a także żużli i paliwa stosuje się następujące maszyny krusząco-mielące: 1) kruszarki szczękowe, 2) gniotowniki, 3) walce zębate, 4) walce gładkie, 5) walce do przemiału grubego (eliminacyjne), 6) walce kombinowane, 7) kruszarki młotkowe i młyny, 8) dezyntegratory.
KRUSZARKI SZCZĘKOWE Kruszarki szczękowe stosuje się w przemyśle ceramicznym do rozdrabniania wapienia, szamotu oraz złomu cegły i dachówki. Przeważnie stosuje się kruszarki o prostym ruchu szczęki. Kruszarki o złożonym ruchu szczęki dają materiał o większej za- wartości drobnych frakcji. Kruszarka szczękowa o prostym ruchu szczęki składa się z ramy jednolitej lub spawanej, w której zaklinowana jest płyta żeberkowa. Druga płyta żeberkowa waha się dokoła osi wprawiana w ten ruch za pomocą wału mimośrodowego, korbowodu i płyt rozporowych. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 15th, 2019
Wibracyjny zasilacz korytowy o działaniu zwrotno-posuwistym jest to maszyna składająca się z koryta ustawionego lub zawieszonego na sprężynach i zespolonego z elektromagnetycznym wibratorem, w którym jedno uzwojenie zasilane jest prądem stałym, a drugie – prądem zmiennym. Zasilacz wibracyjny służy do dozowania różnych materiałów (szczególnie ściernych) w kawałkach nie przekraczających 50- 100 mm (zależnie od wymiarów zasilacza) i doprowadzania ich do dalszych maszyn przeróbczych. u wag a. Wydajność zasilacza jest mniej więcej proporcjonalna do wysokości warstwy materiału, szerokości koryta i wielkości amplitudy drgań. 10 200 20 1100 300 350 10 300 30 1600 350 350 20. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 15th, 2019
Gniotowniki używane są w przemyśle ceramicznym do rozdrabniania i mielenia suchych materiałów, a przy produkcji cegły i dachówki – przeważnie do rozgniatania wilgotnej gliny po dodaniu uprzednio zmielonych materiałów schudzających. Duże maszyny z kołami miażdżącym o średnicy od 1,2 do 1,8 m. mogą rozdrobnić i zemleć żużel, złom cegły i dachówki, szamot, miał węglowy oraz inne materiały o wielkości brył 100-:-150 mm na ziarna 2-:-3 milimetrowe o dużej zawartości pyłu. Przy zamkniętym cyklu (z separatorem powietrznym) gniotowniki, podobnie jak młyny rolkowe, mogą dawać drobno zmielony materiał o wymaganej wielkości ziaren. Jednakże wydajność jednostkowa gniotowników na 1 t ciężaru maszyny jest mniejsza od wydajności innych młynów. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 15th, 2019
Na podstawie koloru gliny, jej plastyczności oraz ilości domieszek i piasku, można wydać wstępną ocenę jakości gliny i jej przydatności do. produkcji wyrobów.
KOLOR GLINY Domieszki związków żelaza nadają glinie rozne odcienie (od żółtego do brunatnego) i powodują, że staje się ona łatwo topliwa. Czasami duża zawartość domieszek organicznych powoduje za- barwienie gliny na ciemny, szary lub niebieskawy kolor. W tym wypadku nie można bez uprzedniego wyżarzania ustalić stopnia zanieczyszczenia gliny i koloru czerepu wyrobu. Po wyżarzeniu łatwo topliwa glina żelazista daje czerwony czerep o różnorodnych odcieniach. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 15th, 2019
Schemat takiego reaktora wyjaśniający jego działanie . Jest to jeden z typów reaktora używanego do wypalania wapna w przemyśle amerykańskim. Reaktor ten ma kształt szybu wyłożonego materiałem ogniotrwałym. Jest on podzielony rusztami z materiału ogniotrwałego na trzy komory. Komora górna przeznaczona jest do suszenia i wstępnego podgrzewania materiału, środkowa – do wypalania, dolna – do ochładzania wypalonego materiału. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 15th, 2019
Rozwój uproszczonej metody wymiarowania termicznego budynków inwentarskich. Do roku 1966 z liczeniem termicznym budynków inwentarskich było bardzo różnie. Tak, więc stwierdzono, że stosowana metoda klasyczna dopuszcza znaczną dowolność w określaniu ilości powietrza i rygorów nakazujących wyrównanie układów cieplnych. Osobnym zagadnieniem również nieunormowanym, są dane fizjologiczne i technologiczne, omówione w p. 2.2. Read the rest of this entry »
Comments Off