Uzdatnianie wody Pitnej
Uzdatnianie wody Pitnej, hydraulik Warszawa

ODKRYTA KOPALNIA OCIEPLONA

Posted in Uncategorized  by admin
September 16th, 2019

Na odcinku, na którym przystępuje się do wydobywania surowca, usuwa się skrywkę; odkryty pokład przykrywa się warstwą trocin, torfu lub innego materiału izolacyjnego. Wydobywanie gliny odbywa się zazwyczaj za pomocą koparki wieloczerpakowej, lecz może odbywać się również sposobem ręcznym. Skarpę kopalni ociepla się matami, workami wypełnionymi trocinami lub samymi trocinami. Przy ocieplaniu trocinami dzieli się skarpę kopalni na kwadraty. Po bokach kwadratów ustawia się , deski na rąb i w utworzone skrzynie nasypuje się trociny. Przemarzanie gruntu w ciągu zimy następuje nierównomiernie. Dlatego powierzchnię kopalni dzieli się na trzy odcinki: na pierwszym układa się warstwę izolacji cieplnej o grubości 10-15 cm, na drugim – 30 cm, na trzecim – 50 cm. Stopniowy sposób ocieplania pozwala zaoszczędzić ok. 40% materiału izolacyjnego.
MAGAŻYNOWANIE GLINY W HAŁDZIE OCIEPLONEJ Gdy kopalnia położona jest daleko od cegielni i mogą powstać przerwy w zaopatrzeniu, wówczas magazynuje się glinę w hałdzie. Sposób ten jest stosowany także w przypadku nieznacznej głębokości zalegania gliny, kiedy zużycie materiałów izolacyjnych na 1 m wydobywanego surowca jest bardzo duże i dlatego nieracjonalne. Obok wyrobowni usypuje się w ciepłej porze roku hałdę gliny. Ociepla się ją w taki sam sposób jak odkrytą kopalnię zimową. Wydobywanie gliny z hałdy (powtórne) może odbywać się za pomocą koparki lub ręcznie. [patrz też: mrówka busko zdrój, mrówka brzozów, przemków firany ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: mrówka brzozów mrówka busko zdrój przemków firany